Jazoon - ostatni dzwonek






To już ostatni dzwonek na zgłoszenia swoich prezentacji na konferencję Jazoon. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 31 grudnia. Jeśli nie czujecie się na siłach na 50 minutową prezentacje, może warto wybrać 20 minutową. Zapewne znajdzie się wiele osób, które mają coś ciekawego do powiedzenia. Niech świat o nas usłyszy.

Warto dodać, ze każdy prelegent otrzyma darmową wejsciówkę na konferencje, a współmówca 50% zniżkę.

Sama konferencja odbędzie się w Zurychu, w dniach 23 - 26 czerwca. Pierwszy raz konferencja odbyła się w zeszłym roku i już od samego początku była bardzo dobrze zorganizowana. Więcej możecie przeczytać w poprzednim wpisie.

Dla członków JUG jest przewidziana zniżka 25%, więc jeśli należycie do lokalnego JUGa, zapytajcie swojego lidera o zniżkę. Jeśli nie należycie, to jest to kolejny powód, dla którego warto się zapisać na przykład do PJUG.

Recenzja "High Performance Web Sites"


Tytuł: High Performance Web Sites
Autor: Steve Souders
Wydawnictwo: O’Reilly

Ocena:
Zawartość merytoryczna / związek z tematem: 5/5
Styl / łatwość czytania: 5/5
Przydatność: 5/5
Ocena ogólna: 5/5


Wow. What a great book.

I took this book, because it is very short, just 168 pages. I asked myself, what this guy can say in just 168 pages about performance? Maybe some introduction to the topic? First two chapters just confirmed my assumptions. There is nothing new, just some general information that I already knew.

How big was my surprise when I finished chapter 3 - first rule (out of 14). Author was able to explain what is the problem with too many http requests and how to make fewer requests. Even I am not a performance guru (just a developer) it was clear enough how should I build my web pages in the future. Even more, he gave me a felling that I should change my current pages.

Next couple chapters are even better, especially description how important is to put css and js imports in the correct place on web page, and how big impact they might have when they are in wrong place. The chapters about Expiry headers and ETags are also awesome. Author describes how cache in web browser works, what are conditional gets and how to make a proxy more efficient.

I finished a book with a feeling that I can easily change my pages to work much faster than they are today. And you know what - I will not spend much time for that one.

I recommend this book for everybody who writes web pages even for personal use. You will be surprised how big amount of knowledge you can get from 168 pages.

Drugie spotkanie PJUG


Tak, to już drugie spotkanie PJUG. Tym razem naszym gościem będzie Andrea Provaglio. Andrea jest konsultantem z ponad 20 letnim staże w branży IT, specjalizującym się w architekturze J2EE. W latach 1999-2003 współpracował z Brucem Eckelem. Tematem naszego spotkania będzie “Seeing Aspects in Web application architectures”.

Jak zwykle wstęp na spotkanie jest darmowy, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Jednak namawiamy do zarejestrowania się, co pomoże nam w kwestiach organizacyjnych.

Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane cenne nagrody.

Data i miejsce spotkania:
5 grudnia 2007 (środa),
godz. 19:00 - 20:30
Akademia Górniczo - Hutnicza
Al. Mickiewicza 30, sala 429 C2
(wstęp wolny)

Przypominamy także, że możecie dołączyć do naszego grona i zapisać się do grupy (Uwaga! Promocja! Opłata członkowska wynosi 0 zł).

Przygotowania do SCJP

Czytając komentarze do bloga Jacka doszedłem do wniosku, że jeszcze nie wszyscy zdali SCJP i część chcących zdać ten egzamin nie bardzo wie, od czego zacząć.

Jeśli jesteś jednym z nich, to może mogę Ci pomóc. Wystarczy, że zagłosujesz w ankiecie na moim blogu, a jeśli będzie wystarczający odzew z Waszej strony, to może rozpocznę serię postów jak, co i skąd się uczyć. A może sam stworzę kompedium wiedzy potrzebnej do zdania SCJP?

Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie.

Tydzień z Java


No i skończyl się tydzień pełen wydarzeń związanych z językiem Java. Zaczęło się już w czwartek wieczorem, gdzie na spotkaniu PJUG mieliśmy okazję gościć Jonasa Bonera. Było to pierwsze spotkanie raktywowanej grupy. Spotkanie było tak bardzo ciekawe, że przeciągnęło się i zamiast 1.5 godz. trwało 2.5 godziny. A wszystko to głównie przez całą masę pytań, które zadawaliśmy Jonasowi. Mam nadzieję, że kolejne spotkania będę równie udane. PJUG zaprasza do rejestracji na swojej grupie mailowej. Warto wspomnieć, że wśród obecnych na spotkaniu zostały rozlosowane 2 licencję na oprogramowanie Intellij IDEA warte 249$ każda, oraz 5 książek o tematyce Javowej.

Dzięki ankietom udało nam się od Was dowiedzieć, że nasze spotkania powinny się odbywać w dni powszednie wieczorem (ok. 19:00) w okolicach AGH/WSZiB. Bardzo cieszy fakt, że już 5 kolejnych osób zapowiedziało chęć prezentacji swojego tematu, a 6 kolejnych się nad tym zastanawia. Według Was spotkanie powinny się odbywać conajmniej 1 na miesiąc ( a było sporo głosów, że co 2 tygodnie).
Ogólna ocena spotkania była bardzo wysoka. Zdecydowana większośc z Was oceniła spotkanie na 5 (w skali 5 punktowej).
Oczywiście nie brakło słów krytyki, zwłaszcza dotyczącej przedłużonego o godzinę spotkania (ale kto przypuszczał, że będzie tyle pytań?).

Następny dzień był równie ciekawy. W Krakowie miała miejsce konferencja poświęcona Javie. Wiele by o niej mówić, ale to możecie przeczytać właściwie wszędzie. Ja oprócz ciekawych wykładów Jonasa i Billa Burke, miałem okazję pierwszy raz usłyszeć i poznać Jacka Laskowskiego.

Kolejne spotkanie PAUG

Grupa Polish Agile User Group organizuje kolejne spotkanie. Tym razem ich gościem będzie Jeff Langr, który przedstawi temat “Test-Driven Development vs. Test-After Development”. Jak napisał o swojej prezentacji autor:

Are you “only” unit testing? Is there a difference between test-first and test after? Is it enough to write tests first most of the time? In this talk, I’ll discuss the differences between doing TDD and doing TDD well.

Jeff Langr to autor książki “Agile Java: Crafting Code With Test-Driven Development” (wyd. Prentice Hall, 2005). Opublikował ponad 50 artykułów z różnych dziedzin dotyczących programowania. Jak sam się określa - weteran software developmentu, z prawie 25-cio letnim doświadczeniem. Jego artykuły i więcej informaci na jego temat można znaleźć na stronie http://langrsoft.com.

Data i miejsce spotkania:
17 październik 2007 (środa), godz. 19:00 - 20:30
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
Al. Kijowska 14
sala 7K

Konkurs na plugin do IntelliJ IDEA


Firma JetBrains, twórca IntelliJ IDEA, ogłosiła konkurs na plugin do IntelliJ IDEA. Jeśli więc macie doświadczenie w pisaniu pluginów, lub macie jakiś ciekawy poysł, to warto spróbować, szczególnie, że nagrody są bardzo atrakcyjne (pula nagród 57tyś. $ plus licencje na oprogramowanie). Więcej szczegółów na stronie konkursu.

Jonas Boner w Krakowie

Otóż 25 października na nasze zaproszenie (czyli Polish Java User Group) przyjeżdża do Krakowa Jonas Boner, który zaprezentuje wykład “How to Use AOP to Cluster the JVM”. W dwóch sesjach przedstawi rozwiazanie Terracotta, jak może być ono wykorzystane i do jakich problemów oraz jak zostało zaimplementowane i jak w tym celu wykorzystano AOP.

Następnego dnie Jonas będzie gościł na Java Developers Day, gdzie wygłosi wykład “Open Source Network-Attached Memory and JVM-level Clustering”.

Tak więc będziemy mieli dwie okazje, żeby go posłuchać.

Relacja z Jazoon07

W dniach 25-28 czerwca tego roku w Zurychu miała miejsce konferencja o całkiem przyjemnej nazwie Jazoon. Była to jej pierwsza edycja współorganizowana przez Szwajcarskiego JUG-a. Jeśli ktoś nie mógł być w San Francisco na JavaOne, z pewnościa była to jedna z ciekawszych ofert w Europie.

W konferencji udział wzięło ponad 800 uczestników oraz wielu znanych prelegentów, jak między innymi: Neal Gafter (Google), Ted Neward (Neward & Associates), Erich Gamma (IBM), Jurgen Hoeller (Interface21), Gregory Murray (Sun) czy Rags Srinivas (Sun).

Duża częśc prezentacji była przywieziona z JavaOne, jak chociażby Java Closures, czy słynne już Java Puzzles. Nie brakowało także nowinek, jak choćby europejska premiera JavaFX oraz gorące jeszcze sprawozdanie z SpringOne.

Już są dostępne prezentacje z konferencji oraz pierwsze materiały wideo. Zainteresowanych odsyłam do powyższych linków.

Następna edycja już w czerwcu 2008. Wszystkich serdecznie zapraszamy (zwłaszcza, że dla członków JUG przewidziane są zniżki.