Groovy, SunSPOT, JavaFX i Glassfish


Chcielibyście zacząć przygodę z Javą? A może szukacie jakiegoś ciekawego projektu, gdzie moglibyście wypróbować najnowsze technologie, których jeszcze nie mieliście okazji poznać? Nie macie pomysłu jaki temat projektu wybrać? Warto w tym przypadku wziąć przykład z Adama Biena - znanego prelegenta, członka JCP, architekta JEE oraz Java Championa.

Adam wykorzystał prawie wszystkie topowe technologie, aby... no właśnie, aby oszczędzić parę kilowatów na ogrzewaniu w domu. Pomysł jakże banalny, a ile można się przy nim nauczyć.

Adam rozwija projekt GreenFire, który ma za zadanie optymalizację wykorzystania wszystkich dostępnych źródeł ciepła. Poczynając od standardowego pieca, na energii słonecznej kończąc. W swoim projekcie wykorzystał Groovy, SunSPOT, JavaFX, Glasfish, iPhone i wiele innych ciekawych technologii, łącząc je wszystkie w jedną całość.

Można by przypuszczać, że niezły bałagan w tym projekcie. Nic bardziej błędnego. Każdy wybór technologii ma doskonałe uzasadnienie, a całość doskonale współgra. Warto na to zwrócić uwagę przy projektowaniu kolejnych systemów, bo nie zawsze najlepszym wyborem jest jedna jedyna technologia w całym projekcie. Dużo częściej znacznie lepsze efekty można uzyskać łącząc technologie, które w danym miejscu pasują najlepiej.

Idąc w ślady Adama, może i Wam kiedyś przyjdzie wygłaszać prezentację na JavaOne, czego Wam i sobie życzę. Ja niestety póki co, będę tam tylko jako słuchacz.

Cały wywiad z Adamem możecie znaleźć tutaj.

Metody, klasy, pakiety

Wiele razy przyszło mi poszukiwać dokumentację do jakiejś biblioteki, której nie posiadam kodu źródłowego. Czasami udawało się znaleźć w miarę szybko, lecz czasami zajmowało to sporo czasu. Jeśli masz podobne problemy, to polecam się zapoznać z serwisem API Finder, gdzie zostało zebrana dokumentacja do wielu bibliotek. Co więcej, nie tylko bibliotek dla Javy, a także dla .Net, JavaScript, C++ i innych. Warto swoje poszukiwania rozpocząć w tym właśnie miejscu. Oprócz API znajdziecie tam również artykuły i inne ciekawe rzeczy.

Niestety API Finder nie umożliwia przeszukiwanie API, a jedynie gromadzi linki do miejsc, z których można ściągnąć API lub przeglądać on-line.

Dużo ciekawszym interfejsem może pochwalić się got API. Twórcy tego serwisu umożliwiają szybkie przeszukiwanie API co znacznie ułatwia programowanie. Serwis ten udostępnia dużo mniejsza liczbę API niż API Finder, lecz wszystkie najbardziej popularne oraz najczęściej używane API znajdują się w serwisie.

Polecam na zapoznanie się z tymi dwoma serwisami. Może Wam się spodobają i choć trochę ułatwią programowanie.

MyEclipse i WebSphere

Nie jest to może najlepsze IDE, no ale cóż, niektórzy go używają. Dlatego zamykając na chwilę IntelliJ IDEA, postanowiłem dać Wam znać, że możecie dostać licencję na MyEclipse Blue za darmo. MyEclipse całkiem nieźle poradził sobie z integracją WebSphere, więc jeśli ktoś korzysta z tego produktu IBM, to powinien chociaż zobaczyć jak to jest programować w MyEclipse.

Aby otrzymać darmową licencje na 1 rok wystarczy zapisać się na jutrzejsze webinarium. Więcej informacji na blogu MyEclipse.

E-książki za darmo

Nie macie co czytać? Chcielibyście wygrać jakaś e-książkę?

Wydawnictwo Manning właśnie rozpoczęło loterię, w której codziennie wylosują dwóch szczęśliwców. Każdy ze zwycięzców będzie mógł wybrać dowolną e-ksiażkę z oferty wydawnictwa. Loteria trwa od 17 kwietnia do 30 kwietnia. Wystarczy raz się zapisać, żeby brać udział w losowaniu do końca trwania loterii.

Tak, są minusy. Trzeba podać adres email oraz imię. No ale jak już się na to zdecydujecie, to zapraszam do zapisania się (http://www.manning.com/free/).

Pliki CUE

Na blogu Kosciaka możecie znaleźć pliki CUE do moich podcastów. Linki do plików dla ostatnich dwóch podcastów znajdziecie tutaj. Wielkie dzięki dla Kościaka. Mam nadzieję, że to nie pierwszy i ostatni raz :)

Polish Java Podcast #002 - Radek Holewa i Roman Strobl


Odcinek #002 - Radek Holewa i Roman Strobl

  1. Radek Holewa (http://holewa.org/)
  2. Roman Strobl (http://blogs.sun.com/roumen/)
  3. Sun Campus Ambassador (http://www.sun.com/corp_emp/zone/campus_ambassador.html)
  4. NetBeans RoadShow (http://www.netbeansday.pl/)
  5. NetBeans Blogging Contest (http://www.netbeans.org/competition/blog-contest.html)
  6. Co na JVM? (http://www.java.net/pub/pq/200)
    1. Groovy 60 razy wolniejszy od Javy? (http://java.dzone.com/news/groovy-vs-java-performance-jav)
  7. RIA
    1. Flex (http://www.adobe.com/devnet/flex/)
    2. JavaFX (http://java.sun.com/javafx/)
    3. Silverlight (http://www.microsoft.com/silverlight/resources/default.aspx)
  8. Konkurs.
    1. Poprzednią edycję wygrał Maciek Bajołek z Dublina
    2. Podaj nazwy conajmniej 3 IDE do Javy
    3. Do wygrania licencja personal IntelliJ IDEA ufundowana przez JetBrains.
    4. Odpowiedzi wysyłajcie na adres polishjava@gmail.com
Jeśli znacie kogoś, kogo chcielibyście usłyszeć w moim podcascie, lub sami macie ochotę na rozmowę, to piszcie na polishjava@gmail.com

Podcast został nagrany za pomocą narzędzia CallBurner, które umożliwia nagrywanie rozmów prowadzonych przez Skype. (m.in. za darmo umożliwia nagrywanie rozmów pomiędzy dwoma użytkownikami CallBurner).